تحلیل بنیادی بالبر (شرکت کابل البرز) ۱۳۹۹/۱۰/۲۲

دسته بندی ها : تحلیل بنیادی 11 ژانویه 2021 مدیر سایت 27 مشاهده

تحلیل بنیادی سهم بالبر (شرکت کابل البرز)
با استفاده از نرم‌افزار دایره طلایی سهام

تحلیل بنیادی سهم بالبر (شرکت کابل البرز)

دانلودنرم افزار دایره طلایی سهام با۴۸ ساعت تست رایگان

تحلیل بنیادی سهم بالبر

 

مقدمه

 

تحلیل بنیادی چیست؟

 

تحلیل بنیادی یکی از موارد بسیار مهمی است که سرمایه گذاران قبل از خرید سهم باید از وضعیت بنیادی شرکت آگاه شوند.
موارد بسیار زیادی در تحلیل بنیادی وجود دارد اما نکته بسیار مهم این است که آیا تحلیل بنیادی که انجام می شود با وضعیت سرمایه گذاری فرد یعنی سرمایه گذاری کوتاه مدت و یا بلند مدت همخوانی دارد یا خیر.

بعضی از موارد تحلیل بنیادی بلند مدت است و بعضی دیگر در کوتاه مدت تاثیرش در شرکت ظاهر می شود.به طور مثال خیلی از افراد به دنبال پیدا کردن ارزش ذاتی سهام شرکت ها می باشد. اما ارزش ذاتی امری بلند مدت است و تاثیرش بعد از چند سال و
با صبر زیاد حاصل می شود. شرکتهای بورس موظف هستند گزارش های ماهانه از وضعیت فروش، میزان تولید، نرخ فروش و مقدار تولید و فروش خود ارائه کنند. همچنین شرکتها گزارش های فصلی خود را که شامل ترازنامه، وضعیت سود و زیان و… است را موظف هستند هر سه ماه یک بار ارائه کنند.

 

نرم افزار تحلیل بنیادی دایره طلایی سهام

انجام تحلیل بنیادی و بررسی صورتهای مالی شرکتها امری زمان بر و پیچیده است.
نرم افزارهای تحلیل بنیادی زیادی وجود دارد که به بررسی وضعیت بنیادی شرکتها می پردازد.
نرم افزار تحلیل بنیادی دایره طلایی سهام، به منظور ساده سازی مفاهیم بنیادی  و در دسترس بودن تمامی اطلاعات بنیادی برای سرمایه گذاران ساخته شده است.همچنین در بخش دیگری از نرم افزار افراد می توانند با یک کلیک بهترین سهام بنیادی بازار را
در آن روز مشاهده نمایند. نکته بسیار مهم در نرم افزارهای تحلیل بنیادی این است که تحلیل بنیادی به منظور ارائه سیگنال خرید نمی باشد.برای خرید یک سهم نیاز است ابتدا فرد تحلیل بنیادی انجام دهد و بعد از آن با استفاده از تحلیل تکنیکال زمان ورود مناسب به سهم خوب را مشخص نماید. در ادامه به بررسی یکی از شرکتهای بازار بورس ایران می پردازیم.

 

درباره شرکت کابل البرز (بالبر)

شرکت کابل البرز (سهامی عام) در تاریخ ۱۳۶۲/۰۲/۲۸ به صورت شرکت سهامی خاص تأسیس شده و طی شماره ۴۷۶۵۹ مورخ ۱۳۶۲/۰۲/۲۵ و شماره شناسه ملی ۱۰۱۰۰۹۲۸۶۰۳ در اداره ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی تهران به ثبت رسید و کارخانجات این شرکت طی پروانه بهره برداری شماره ۳۷۳۲۰۸ مورخ ۱۳۶۸/۱۰/۱۷ ادامه فعالیت داده است. شرکت در تاریخ ۱۳۷۱/۰۴/۰۹ به شرکت سهامی عام تبدیل و در تاریخ ۱۳۷۲/۰۵/۱۰ در بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شده و نام آن از تاریخ ۱۳۷۳/۱۲/۲۲۸ در تابلو بورس درج شده است.

موضوع فعالیت شرکت بالبر

موضوع فعالیت شرکت طبق ماده دو اساسنامه و در ارتباط با موضوعات اصلی عبارت از خرید و اجاره کارخانجات به منظور تولید میله، سیم و کابل مسی و آلومینیومی جهت مصارف الکتریکی و مخابراتی و غیره و انجام کلیه عملیات بازرگانی و مالی، واردات و صادرات، اخذ تسهیلات مالی از بانک ها، موسسات مالی و اشخاص (داخل یا خارج) و اخذ موافقت نامه های اصولی و هرگونه مجوز موضوع فعالیت شرکت طبق ماده دو اساسنامه و در ارتباط با موضوعات اصلی عبارت از خرید و اجاره کارخانجات دیگر به منظور اجرای طرح های تولیدی و معاملات اموال منقول و غیر منقول مربوط به موضوع شرکت است .

 

 استراتژی روند سودآوری (TTM) شرکت بالبر

 استراتژی روند سودآوری (TTM) در تحلیل بنیادی شرکت بالبر

 

همان طور که از نمودار روند سودآوری شرکت بالبر مشخص است این شرکت تولید زیان ندارد و در حال صعود نیز هست.
ضمن اینکه رشد عدد TTM این شرکت در دوره آخر رشد تقریبا ۱۱۰ درصدی را نسبت به دوره قبل نشان میدهد بنابراین تمامی شروط  لازم برای تایید و برتری استراتژی روند سودآوری را داراست .
نمودار روند سودآوری شرکت کابل البرز پس از نزولی که در دوره های اخیر تجربه کرده است در آخرین دوره فعالیت خود توانسته است نزول نمودار (کاهش عدد TTM) خود را جبران کرده و نمودار این شرکت به حالت صعودی تغییر کرده است .

در نرم افزار تحلیل بنیادی دایره طلایی سهام روند سودآوری تمامی شرکتها وجود دارد.
سرمایه گذار می تواند شرکتهایی که تولید زیان دارند را مشاهده کنند و از خرید آنها امتناع کنند.
همچنین شرکتهایی که سود ده هستند و روندسودآوری در نرم افزار دایره طلایی سهام کاملا مشخص هستند.
لازم به ذکر است استراتژی روند سودآوری TTM در نرم افزار دایره طلایی سهام به صورت فیلتر بنیادی آورده شده است که کاربر می تواند سهامی که دارای شرایط روند سودآوری باشند را غربالگری نماید.

 

استراتژی کانسلیم شرکت بالبر

استراتژی کانسلیم در تحلیل بنیادی شرکت بالبر

 

همان طور که در جدول کانسلیم شرکت بالبر مشاهده می کنید، سود گزارش شده آخرین دوره این شرکت رشد بیش از ۵۰ درصدی نسبت به دوره مشابه سال گذشته رسیده و سود این شرکت عدد ۱۴٫۳۹۴  میلیون ریالی را در سه ماهه چهارم سال ۹۹ نشان می دهد که بیشتر از حد نصاب لازم است پس نماد بالبر اولین شرط لازم برای تایید استراتژی کانسلیم را دارد .
همچنین سود ساخته شده این شرکت در دوره آخر ، رتبه اولین یا دومین سود عالی در یکسال گذشته را نداشته است ، بنابراین شرکت بالبر فقط از یکی از فیلتر های استراتژی کانسلیم عبور می کند.

 

استراتژی توان تعدیل شرکت بالبر

میزان فروش ماهیانه شرکت بالبر

 

همان طور که در نمودار بالا مشاهده می کنید میانگین گیری از میانگین فروش شرکت در فصل زمستان ۹۹ ( سال مالی ۱۴۰۰ شرکت بالبر) نسبت به میانگین فروش در دوره مشابه در زمستان سال ۹۸ بیانگر این است که شرکت بالبر توانسته است درصد رشد قابل قبولی نسبت به فصل مشابه سال قبل خود در فروش کل محصولات داشته باشد و بیشتر از حد نصاب لازم (۴۰%) است . بنابراین شرکت بالبر از این فیلتر استراتژی توان تعدیل عبور می کند.

رشد میزان فروش کل ماهیانه این شرکت در آذر ماه سال ۹۹ به تنهایی به میزان قابل توجهی رشد داشته است که میانگین فروش فصلی در سه ماهه اول سال مالی ۱۴۰۰ این شرکت را به میزان زیادی بالا برده است و در دید کلی نیز میزان فروش ماهیانه این شرکت در سال ۹۹ روند صعودی و کاملا افزایشی نسبت به دوره های گذشته فعالیت این شرکت دارد  .

 

محصول استراتژیک شرکت بالبر

محصول استراتژیک شرکت بالبر

 

هر شرکتی محصولات مختلفی تولید می کند.
محصولی که بیشترین میزان مبلغ فروش کل را از ابتدای سال مالی تا آخرین گزارش ارائه شده داشته باشد محصول استراتژیک شرکت محسوب می شود.
در این مقاله ما تنها محصول استراتژیک شرکت را مورد ارزیابی قرار می دهیم و برای بررسی دقیق تر نیاز است که کاربر به بررسی تمامی محصولات شرکت بپردازد.
همان طورکه در نمودار بالا مشاهده می کنید (گروه کابلهای مسی) محصول استراتژیک شرکت کابل البرز با نماد بالبر است زیرا بیش از ۹۹ درصد محصولات تولیدی شرکت از این محصول است . در ادامه به بررسی این محصول می پردازیم.

 

نرخ فروش محصول استراتژیک شرکت بالبر

نرخ فروش محصول استراتژیک شرکت بالبر

 

نرخ فروش محصولات شرکت، از اهمیت بسیار بالایی در تحلیل بنیادی شرکتهای تولیدی برخوردار است.
در واقع کاربر با استفاده از این نمودار می تواند بررسی کند که محصولات شرکت با چه قیمتی به فروش رسانده می شود .
قطعا افزایش نرخ فروش به همراه افزایش میزان تولیدات و افزایش میزان فروش شرکت،
باعث افزایش سودآوری شرکت در ماه های آینده خواهد شد.

شرط تایید شدن نرخ فروش در تحلیل بنیادی در نرم افزار دایره طلایی سهام بدین شرح می باشد:

 شرکت باید بتواند میانگین نرخ فروش محصولاتش در فصل جاری از میانگین نرخ فروش محصولات در فصل گذشته بیشتر باشد.

در نمودار نرخ فروش شرکت کابل البرز مشاهده می کنید در فصل جاری، شرکت بالبر توانسته است محصول (گروه کابلهای مسی) را با میانگین نرخ فروش بیشتری نسبت به فصل گذشته سالجاری به فروش برساند بنابراین ازاین فیلترعبورمی کند.

درواقع رشد نرخ فروش محصول استراتژیک این شرکت در آذر ماه سال ۹۹ به قدری رشد داشته است که در نمودار سالهای پیشین این شرکت نیز بی سابقه بوده است .
با رشدی که در نمودار نرخ فروش شرکت بالبر در آذر ماه سال ۹۹ می بینیم، این شرکت برای حفظ شرایط بنیادی خود در بخش نرخ فروش محصول استراتژیک باید نرخ فروش خود را به مراتب بالاتر از میزان ثبت شده در این دوره برساند .

 

میزان فروش محصول استراتژیک شرکت بالبر

میزان فروش محصول استراتژیک شرکت بالبر

 

بررسی میزان فروش شرکت یکی دیگر از تحلیل های نرم افزار دایره طلایی سهام و یکی از ویژگی های استراتژی توان تعدیل می باشد.به این استراتژی، استراتژی رونق و رکود هم گفته می شود.
در واقع با استفاده از این استراتژی در تحلیل بنیادی سهام می توانیم متوجه بشویم که شرکت در فروش این محصول در دوران رونق به سر می برد یا فروش محصول با مشکل مواجه شده است و دوران رکود فروش محصول می باشد.

شرط تایید شدن شرکتها در این استراتژی به این شرح زیر است :

 میانگین فروش محصول استراتژیک شرکت در فصل جاری باید حداقل ۱۰درصد بیشتر از فصل مشابه سال قبل باشد.

همان طور که در نمودار بالا مشاهده می کنید شرکت بالبر درسال جاری نسبت به سال گذشته میانگین رشد کمتری در میزان فروش محصول استراتژیک داشته است و بنابراین ازاین فیلترعبور نمی کند.

 

دانلودنرم افزار دایره طلایی سهام با۴۸ ساعت تست رایگان

 

نمودار عملکرد حقیقی و حقوقی سهام شرکت بالبر

نمودار عملکرد حقیقی و حقوقی سهام شرکت بالبر

 

عملکرد حقیقی و حقوقی یکی از مباحث روانشناسی بازار می باشد.
با استفاده از این نمودار می توانیم بفهمیم که قیمت سهم به حقیقی ها وابستگی بیشتری دارد یا به حقوقی ها.
در واقع می توان تغییر سهامداران حقیقی یا حقوقی را مشاهده کنیم و این نکته را دریابیم که قیمت این سهم به حقیقی ها وابستگی بیشتری دارد یا به حقوقی ها و یا به هیچ گروهی وابستگی ندارد

قابل ذکر است در نرم افزار دایره طلایی سهام می توانید وزن خرید و وزن فروش سهامدار حقیقی را در این قسمت مشاهده نمایید. همانطور که در نموداربالا مشاهده می کنید شرکت بالبر همبستگی متوسطی دارد.

 

نمودارهای تطبیقی شرکت بالبر

نمودارهای تطبیقی شرکت بالبر

 

درنمودار تطبیقی به بررسی تطبیق قیمت با روند سودآوری و شاخص کل و شاخص صنعت می پردازیم.
در واقع به دنبال این هستیم که متوجه شویم که در گذشته وقتی شرکت گزارش فصلی خوب یا بدی ارائه داده است،قیمت آن سهم به این گزارش خوب یا بد واکنشی نشان داده است یا خیر.
اگر شرکت در گذشته به روند سودآوری خود وابستگی داشته باشد می توان احتمال داد  که اگر شرکت گزارش خوبی ارائه کند قیمت آن سهم هم در بلند مدت افزایش پیدا می کند.

همان‌طور که درنمودار تطبیقی قیمت و روند سودآوری  TTMشرکت کابل البرز با نماد بالبر مشاهده می کنید در بلند مدت وابستگی به گزارش داشته است. نمودار تطبیقی شاخص کل و نمودار قیمت تعدیل شده سهم بالبر نیز نشان دهنده عدم وابستگی قیمت این سهم به تغییرات شاخص کل بوده است .

نکته: در این مقاله برای خلاصه سازی تنها قیمت را با روند سودآوری مقایسه کردیم. شما می توانید در نرم افزار دایره طلایی سهام برای تحلیل بنیادی سهام، علاوه بر روند سودآوری، قیمت را با شاخص کل،شاخص هم وزن و شاخص صنعت بررسی کنید.

 

نمودار قیمت در تحلیل تکنیکال بالبر

نمودار قیمت در تحلیل تکنیکال بالبر

 

همان طور که در روند قیمت سهم بالبر مشاهده می کنید در روند صعودی و رو به افزایش قیمتی است .
نکته: بالبر بنیاد متوسطی دارد و در روند صعودی و رو به افزایش قیمتی است .
نتیجه‌ گیری:
شرکت کابل البرز با توانایی بالا در عرصه (ماشین آلات و دستگاه های برقی) کشوراست.
اگرتصمیم به سرمایه‌گذاری درسهم بالبر را دارید، در روند صعودی و رو به افزایش قیمتی است .
ازنظر تحلیل بنیادی، سهم بالبر ‌ازهفت فیلتر تحلیل بنیادی سهام( TTM ،کانسلیم و توان تعدیل) از شش فیلتر عبورکرده است.
همچنان این موضوع راهم باید درنظرداشت که در گزارش ماه آینده در تحلیل بنیادی سهم بالبر چه روندی داشته باشد.

اگربنیادسهم برای شما اهمیت خاصی دارد، با اطلاع از بنیاد قوی سهم بالبر در تحلیل بنیادی دایره طلایی سهام
با استفاده ازاستراتژی های تحلیل تکنیکال روی سهم (بالبر) می توانید سرمایه‌گذاری کنید.
شما برای اینکه این سهم را به صورت کامل بررسی کنید و علاوه بر تحلیل های فوق موارد دیگر تحلیل بنیادی را مشاهده کنید،می توانید از نرم افزار دایره طلایی  سهام استفاده کنید.
این تحلیل بنیادی درتاریخ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲ انجام‌گرفته است وهرلحظه با ارائه گزارش جدید شرکت قابل‌تغییراست.

 

دانلودنرم افزار دایره طلایی سهام با۴۸ ساعت تست رایگان

 

درباره نرم افزار دایره طلایی سهام

تحلیل بنیادی یکی از اصول بسیار مهم بازار سرمایه می باشد.
به علت پیچیده بودن مفاهیم بنیادی کمتر فردی  به سمت سهام با بنیادی خوب می رود.
ساده سازی مفاهیم بنیادی بورس هدف اصلی نرم افزارتحلیل بنیادی دایره طلایی سهام می باشد.
نرم افزار دایره طلایی سهام به معرفی و شناسایی بهترین سهام بنیادی می پردازد.
هدف از ساخت این نرم افزار  کمک به سهامداران در راستای بهبود معاملات و بررسی و شفاف شدن وضعیت شرکت های می باشد.
این نرم افزار به گونه ای طراحی شده است که بدون نیاز به فراگیری مباحث پیچیده ی تحلیل بنیادی،فرد از وضعیت شرکت از لحاظ بنیادی آکاهی کسب می کند.

 

نحوه عملکرد نرم افزار دایره طلایی سهام

نرم افزار دایره طلایی سهام با ۴ فیلتر قدرتمند بنیادی تمامی سهام سرمایه گذاری ها، بیمه ها و بانک ها را از لحاظ بنیادی
بررسی و غربالگری می کند و بهترین سهام بنیادی در هر تاریخ را به سهامدار معرفی می کند.
همچنین می توانید تمامی سهام بازار ایران را از لحاظ بنیادی که دارای توان تعدیل می باشد را با ۷ فیلتر قدرتمند بررسی و غربالگری کنید.
این نرم افزار به گونه ای طراحی شده است که نیاز به اطلاعات بسیار پیچیده از تحلیل بنیادی ندارید.
تمامی افراد می توانند از این نرم افزار استفاده کنند.

توجه داشته باشید که تحلیل بنیادی به عنوان سیگنال خرید سهم نمی باشد و هدف از تحلیل بنیادی صرفا بررسی وضعیت شرکت از لحاظ سودآوری و تولید و فروش شرکت است .
تحلیل بنیادی امری بلند مدت است و در بلند مدت تاثیر خود را بر سهام می گذارد.
برای خرید یک سهم علاوه بر تحلیل بنیادی نیاز به تحلیل تکنیکال و رفتارشناسی بازار دارید و همواره به یاد داشته باشید که تحلیل بنیادی به عنوان سیگنال خرید نمی باشد.

 

نویسنده: امیرحسین قربان زاده

 

 

 

 

 

 

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

نظرات کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    لینک کوتاه :