بورس چیست

دسته بندی :مقالات آموزشی 21 ژانویه 2021 مدیر سایت 811

بورس چیست؟

بورس چیست؟دانلودنرم افزاردایره طلایی سهام با 48 ساعت تست رایگان

بازار بورس اوراق بهادار تهران محلی است که اوراق بهاردار(مانند سهام) بین شخص حقیقی و حقوقی است. شرکت ها و موسسات برمبنای ارزش دارایی ها و سرمایه های خود برگه هایی را به عنوان سهام در اختیار مشتریان می گذارند. ارزش هر کدام از این سهم ها با بخشی از درارایی های آن شرکت برابر بوده و با بقیه سهم ها نیز مساوی است. افرادی که این سهام را خریداری می کنند، در سود و زیان شرکت شریک هستند.
همچنین شرکت هایی هستند که برای شروع یا تکمیل پروژه های خود با مشکل کسری بودجه مواجه هستند، در بازار بورس اوراق مشارکت منتشر می کنند. خریداران این اوراق در سود و منافع پروژه شریک خواهند شد. در واقع بازار بورس با جمع آوری پول های سرگردان و سرمایه گذاری این پول در پروژه ها و فعالیت های مولد اقتصادی، زمینه را برای سود طرفین فراهم می کند.

بورس چیست؟

بورس اوراق بهادار

بازاری متشکل و رسمی است که در آن دارایی‌های مالی مثل سهام و اوراق مشارکت تحت ضوابط خاص و معین معامله می شوند. بیشتر سرمایه گذاران در این بخش از بورس فعال هستند.

بورس کالا

همانطور که از آن این بازار پیداست، در آن دارایی‌های فیزیکی معامله می‌شوند. در این بورس عرضه‌کنندگان کالای خود را عرضه می‌کنند، سپس این کالا کارشناسی و قیمت‌گذاری می‌شود و بعد از ارزش‌گذاری از طریق کارگزاران فروخته می‌شوند. بنابراین کارگزاران واسطه فروش بین عرضه‌کنندگان و خریداران هستند.

بورس ارز

در این بازار خرید و فروش ارزهای خارجی انجام می شود. در حال حاضر این نوع از بورس در ایران فعال نیست.

بورس اوراق بهادار

پس اگر بخواهیم بگوییم بورس چیست؟

بورس بازاری است که در آن معامله گران می توانند سهام را خرید و فروش کنند و در شرکت های سهامی عام که زیر نظر سازمان بورس، سهام خود را عرضه کرده اند سرمایه گذاری کنند و سهام دار شرکت بشوند. خریداران سهم می توانند شرکت های بزرگ سرمایه گذاری و یا افرادی مثل من و شما باشند؛ پس هرکس می تواند به اندازه پولی که دارد سهم خریداری کند و حداقل مبلغ برای خرید سهم یک شرکت در بورس ایران در حال حاظر ۵۰۰ هزارتومان است.

ورود به هر کاری با اهداف و منظورهای خاصی انجام می گیرد . گاهی افراد به دنبال راه هایی می باشند که بتوانند از سرمایه و ثروت خود در مقابل خطرات و زیان های مالی یا تورم کشور محافظت نمایند و معمولا برای این کار رو به سرمایه گذاری در بازارهای مختلف مانند بورس می روند . یکی از پرطرفدارترین سرمایه گذاری ها، سرمایه گذاری در بازار بورس است که در این بازار هم بازدهی بالا می باشد و هم این که می توان به نوعی ایجاد اشتغال نمود، درواقع ورود به این بازار درصورتی که با ویژگی های آن آشنا شویم ، برگ برنده ای برای ما به عنوان یک سرمایه گذار در این بازاراست.

چرایی سرمایه گذاری در بازار بورس :

چرایی سرمایه گذاری در بازار بورس :

در بازار بورس معمولا تعداد زیادی سرمایه گذار وجود دارد که در یک مکان مشخص جمع می شوند تا بتوانند سهام را بخرند یا بفروش بگذارند و ازدلایل و اهداف عمده ی سرمایه گذاری در بازار بورس می توان به موارد زیر اشاره نمود.
اولین و مهمترین هدف سرمایه گذاری در بازار بورس ، به دست آوردن سود می باشد .سرمایه گذاری در بازار بورس یک مسیری قانونی سرمایه گذاری است و خطر ی آن را تهدید نمی کند .
از دیگر دلایل سرمایه گذاری در بورس می توان به آسان بودن نقد شوندگی سرمایه در این بازار اشاره نمود .
در بازاربورس اطلاعات در مورد شرکت ها ، نوع و قیمت سهام شرکت ها روشن و شفاف است.
از دیگر دلایل مهم سرمایه گذاری در بازار بورس ، بازدهی بالای این بازار و در مقابل ریسک پذیری آن دراین بازار است.
درنتیجه می توان گفت که سرمایه گذاری در بازار سرمایه (شغل نیست)و تنها سرمایه گذاری است.

دانلودنرم افزاردایره طلایی سهام با 48 ساعت تست رایگان

مطالب زیر را حتما بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه: